Podejmowanie decyzji w piłce nożnej

Podejmowanie decyzji w piłce nożnej

Piłka nożna to gra, w której podejmowanie decyzji jest kluczowym elementem. W tej grze nie jest określone w jakim kierunku i z jaką prędkością ma biec zawodnik, którą częścią stopy ma podać piłkę lub kiedy zaatakować przeciwnika. Wszystko zależy od wielu czynników - założeń taktycznych, ale przede wszystkim od czytania gry przez każdego zawodnika oraz decyzji jakie podejmuje na podstawie swoich obserwacji. W tym tekście postaramy się zanalizować proces podejmowania decyzji w piłce nożnej.

Pierwszą warstwą jest poziom obserwacji pola gry przez zawodnika. W procesie szkolenia należy zwrócić na percepcję szczególną uwagę, ponieważ jest ona otwarciem procesu podejmowania decyzji. Istotne jest by zawodnik wiedział jakich rzeczy ma szukać na boisku, co dla niego jest istotne. Podstawowe elementy to: ustawienie partnerów na boisku, ustawienie przeciwnika, wolna przestrzeń oraz miejsce gdzie znajduje się piłka. Zawodnik w czasie gry styka się z różnymi sytuacjami, dlatego również podczas treningu należy symulować jak najwięcej możliwych opcji tak żeby zawodnik w czasie meczu tylko odtworzył sobie obraz z treningu. Im szerszy zakres sytuacji, tym łatwiej zawodnikowi zaadoptować się do realnych warunków boiskowych.

Kolejną rzeczą jest rozumienie wydarzeń na boisku. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę również świadomość zawodnika oraz jego analizę na podstawie tego co widzi na boisku. Zawodnik może widzieć na boisku sytuację 3x2, ale może nie rozumieć jak zachować się w danej sytuacji. Należy zawodnika nauczyć odczytywać sygnały z boiska oraz przetworzenie tych informacji w jak najkrótszym czasie. Ważne by zawodnik świadom był tego, że większość sytuacji ma więcej niż jedno rozwiązanie i że sposób rozwiązania danego fragmentu gry warunkuje jak będzie wyglądała kolejna część meczu.

Istotnym elementem łańcucha w procesie podejmowania decyzji jest sama decyzja. Jak zostało wspomniane, możliwych rozwiązań jest kilka, liczy się efektywność działania i to co dalej będzie wynikało z danego rozwiązania. Często problem nie leży w umiejętnościach technicznych zawodnika, ale w tym jaki środek rozwiązania podejmuje.

Po podjęciu decyzji pozostaje już tylko wykonać dany element. W tym punkcie można powiedzieć o połączeniu aspektów technicznych z taktycznymi. Na najwyższym poziomie każdy z zawodników posiada umiejętności techniczne pozwalające wykonać praktycznie wszystkie rodzaje zagrań, dlatego na etapie piłki seniorskiej wcześniejsze składowe procesu będą ważniejsze (zgodnie z naszym modelem gry i też potencjałem rozumienia gry zawodników). Jednak gdy mowa o zawodnikach dopiero uczących się piłki nożnej, etap wykonania decyzji ma większe znaczenie. Często mówi się, że zawodnik miał dobry pomysł, ale zabrakło wykonania. W procesie treningowym aspekt wykonania danego działania jest punktem, na który należy poświęcić więcej czasu.

Jak widać, działanie na boisku to kompleksowy sposób, który przebiega w bardzo krótkim czasie. Im wyższy poziom gry, tym mniej czasu zawodnik ma na zanalizowanie sytuacji i podjęcie decyzji. Rozwijając zdolność zawodnika do podejmowania decyzji należy pamiętać o procesie, ponieważ pokazuje nam to zawartości treningowe, na które musimy zwrócić uwagę. Zadaniem trenera jest odpowiednio zaplanować ten proces i poświęcić właściwy czas (stosownie do poziomu zawodników) do doskonalenia danego elementu.

 

Artykuł przygotowany przez:

Polish Soccer Skills to jedyny ogólnopolski, spójny i kompleksowy system szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży, posiadający własną wizje szkolenia, metodologię, doświadczenie i potwierdzoną skuteczność treningów. soccerskills.pl

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości