Kompleksowość w piłce nożnej

Kompleksowość w piłce nożnej

Kompleksowość w piłce nożnej – według Polish Soccer Skills

Piłka nożna to składowa 4 elementów: przygotowania technicznego, taktycznego, motorycznego i mentalnego. Należy te elementy traktować jako jedną całość, wzajemnie zależną.

Realizacja taktyki uzależniona jest od pozostałych aspektów, np. pressing po stracie piłki wymaga szybkości działań zawodników, odpowiedniej gry 1×1 w obronie, a także motywacji do odbioru piłki. Dlatego w czasie treningu należy tworzyć sytuacje, które będą wymagały od zawodników zaangażowania w każdym z tych 4 aspektów gry, z naciskiem na konkretny element, który chcemy realizować (np. 1×1 w obronie). Nie można ich izolować, ponieważ piłka nożna jest grą, która wymaga połączenia różnych zdolności. Oczywiście, w zależności od wieku i poziomu koncentracji zawodników, kompleksowość treningów zmienia się. Z zawodnikami poniżej 12 roku życia poziom skomplikowania treningów będzie niższy niż w przypadku pracy z 18 latkami, ale należy, krok po kroku, przyzwyczajać zawodników do warunków meczowych. Piłkarz na najwyższym poziomie wykonuje w jednym momencie kilka elementów: prowadzi piłkę, zmienia kierunek biegu oraz obserwuje jak są ustawieni partnerzy. By połączyć te wszystkie elementy wymaga to procesu szkolenia, podczas którego zawodnik zetknie się z takimi sytuacjami i będzie w stanie połączyć te wszystkie ruchy w jedną całość.

Dlatego trening powinien być odwzorowaniem gry, wtedy jego efektywność jest największa, zawodnicy zapamiętują obrazy z treningu, które później pojawiają się na meczu i są w stanie szybciej przetworzyć informację. W związku z powyższym, trening powinien składać się w głównej mierze z fragmentów gier i gier. Rodzaje gier muszą być oczywiście dopasowane do umiejętności i wieku ćwiczących, na początku szkolenia będą to gry, w które zaangażowana jest mała liczba zawodników (stosownie również do liczby zawodników uczestniczących w meczach lub turniejach w danej kategorii wiekowej) lub zawodnicy grają w dużej przewadze liczebnej lub na dużej przestrzeni. Sprawia to, że zawodnik ma więcej czasu na podjęcie decyzji, ma również więcej miejsca. Jednak już od samego początku styka się z warunkami zbliżonymi do warunków meczu piłkarskiego gdzie występuje określone pole gry, piłka, partnerzy, przeciwnik. Taka forma treningu rozwija u zawodników poziom koncentracji, decyzyjności (o czym będzie w następnych artykułach) oraz przede wszystkim daje dużo radości, ponieważ piłkarze chcą cały czas grać. Jednocześnie w czasie gry rozwijamy nie tylko umiejętności techniczno-taktyczne, ale również motoryczne przez odpowiedni czas pracy i odpoczynku. Do tego dochodzi osobowość zawodnika, na którą wpływamy poprzez sposób komunikacji, wartości jakie przekazujemy, ale również ćwiczenia piłkarskie, które stosujemy.

Nauczanie i doskonalenie umiejętności w formie gier jest czymś powszechnym w profesjonalnych akademiach piłkarskich w takich krajach jak Hiszpania, Holandia czy Belgia. Poziom jakości i skuteczności podejmowanych decyzji piłkarzy wychowanych w tych krajach jest wysoki co pokazuje efektywność tego sposobu pracy. Z pewnością wymaga to od trenera znajomości swojego (lub klubowego) modelu gry, umiejętności, które są wymagane by ten model realizować w każdym z 4 aspektów gry, a także uświadamiania zawodników o sposobie realizacji założeń. Jak widać jednak po piłkarzach grających na najwyższym poziomie, warto inwestować w szkolenie młodzieży.

 

Artykuł przygotowany przez:

Polish Soccer Skills to jedyny ogólnopolski, spójny i kompleksowy system szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży, posiadający własną wizje szkolenia, metodologię, doświadczenie i potwierdzoną skuteczność treningów. soccerskills.pl

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości